Domain’i Bloggere Yönlendirme


Blogger kullanan bir çok kullanıcı bir süre sonra ücretli alan adı (Domain) alarak alan adını bloggere yönlendiriyor. Böylece bloglarına blogger güvencesiyle kendi alan adları üzerinden yazıyorlar.Bu yazıda ücretli alan adını bloggere nasıl yönlendireceğimizi anlatmaya çalışacağım.Öncelikle benim anlatacağım yöntem ile yönlendirme yapmak için dnspark.net sitesini kullanacağız.İlk olarak siteye üye olmanız gerekiyor.

Dnspark.net’e üye olmak için buraya tıklayınız.Üye olmak için girdiğiniz sayfadaki bilgileri doldurup üye olunuz. (Üye olamayanlar aşağıdaki resmi inceleyebilir)

dnspark.net üye olma

Dnspark.net sitesine üye olduktan sonra siteye giriş yapıyoruz.Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

domaini bloggera yönlendirme

Üst taraftaki menülerden DNS Hosting bölümüne tıklayalım.Tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.Enter ne

w Domain bölümüne domain adresini başında www olmadan yazıyoruz.Ve Add New’e tıklıyoruz.Daha sonra tekrar DNS Hosting bölüme tıklayalım ve oradan eklediğim domainin üzerine tıklayalım.Tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza gelecektir.

Normalde Host Records (A) kısmı boş çıkıyor.Oraya ip adresini biz ekleyeceğinz.Google’ın Türkiye için ip erişimi engellemesi sebebiyle o kısma kendimiz ip adresini ekleyeceğinz.
Ekleyeceğimiz ip adresi 74.125.43.121

Alt kısımdan Add Record kısmında Type seçeneğinden A’yı seçiyoruz.Hostname kısmına ise @ işareti yazıyoruz.En sondaki İP adres kısmına ise 74.125.43.121 yazıyoruz ve Update All ‘a tıklıyoruz.Aynı şekilde hostname kısmına www koyarak aynı işlemi yapıyoruz ve kaydediyoruz.Bu işlemden sonra dnspark.net sitesiyle işimiz bitiyor.Şimdi sırada dns ayarlarını yapmak var.Bunun için domaini aldığınız siteye giriş yapın ve dns değiştirme kısmına gelin.Örnek olarak benim domainimin dns paneli

Gördüğünüz gibi dns sunucu kısmına fns1.dnspark.net ve fns2.dnspark.net yazıyoruz.ve kaydediyoruz.Dnslerin oturması 12-24 saat arası süre alabilir.Domain paneli ile de işimizi hallettik.Şimdi sırada blogger blogumuza domainimize entegre etmeye geldi.Bunun için blogger panelimize giriş yapıp blogumuzun yönetim kısmına giriyoruz.

Blogger panelimize giriş yapıyoruz.Ayarlar kısmına girip Yayıncılık bölümüne giriyoruz.Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi Şuna geç- Özel Alan yazısına tıklıyoruz.

Özel Alan‘a tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki bir sayfa gelecektir.Oradan da Gelişmiş Ayarlara geçiş yapın yazısına tıklıyoruz.

Gelişmiş Ayarlara geçiş yap yazısına tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki bir sayfa gelecek.O sayfadan Etki alanınız bölümüne site adresinizi yazacaksınız.adresin başına www‘da yazmalısınız.Aşağıdaki kelime doğrulama kısmındaki kodu girip Ayarları Kaydedin.

Ayarları kaydettikten sonra karşınıza bir sayfa gelecek.Oradan siteadresiniz.com etki alanını www.siteadresiniz.com etki alanına yeniden yönlendir seçeneği gelecek.Onun yanındaki kutucuğa tıklayıp tekrar kaydedin.İşlem tamamlamıştır.

Artık domaininiz blogger blogunuza yönlenmiştir. Domain adresini tarayıcınıza yazdığınızda blogunuz açılacaktır.

Blogger için (TR) yeni ip adresi 74.125.43.121
Dns işlemini hallettikten sonra

Başlat – Çalıştır – cmd – ipconfig/flushdns

yaparak dns ön belleğini temizlerseniz blogunuza erişim daha rahat olacaktır.

Bu konu hakkında her türlü sorunuzu yorum olarak gönderebilirsiniz.Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım…

Anlatım tarafımca düzenlenerek tekrar anlatılmıştır…

admin hakkında 445 makale
Piyasaya çıkan yeni eski tüm oyunları sizler için araştırıyor ve hiç durmadan sitemize yüklüyoruz. Sizlere kaliteli oyun keyfi sunmak için çalışıyor ve oyunları sitemize yüklemeden önce virüs kontrolleri ile oyun kontrolleri yapıyoruz

2 yorum

 1. 10 gündür uğraşıyorum her söylediğinizi yaptım fakat blogger sayfamda kaydete çıklayınca şu yazı çıkıyor:Bu alan adına ilişkin yetkinizi doğrulayamadık. Hata 14.
  Alan adı kaydedicinizin web sitesinde Alan Adı Sistemi (DNS) ayarlarınızı bulup şu iki CNAME’i girin:
  Ad, Etiket veya Ana Makine alanı Hedef, Hedef Nokta veya Yönlendirme Hedefi alanı
  www ghs.google.com
  mpms376o2hmf gv-7j5ylganebg2ed.dv.googlehosted.com
  yardımcı olursanız çok sevinirim sinir harbi yaşıyorum resmen teşekkürler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.